Kultūra

Kaip degustuoti vyną

Kaip degustuoti vyną

Degustuoti vyną – tai tyrinėti ir išreikšti savo skonio prioritetus

Geriau suprasdami vyną galime patirti pažinimo džiaugsmą jį vartodami. Vyno savybių pagrindą sudaro jo spalva, kvapas ir skonis. Šių savybių įvairovė vyno vartotojus žavėjo nuo seniausių laikų, o štai vyndariai nuolat ieško naujų technologijų (ir iš naujo atranda senąsias), padedančių atskleisti būdingas vynuogių veislės savybes. Prieš pradėdami degustuoti įsitikinkite, ar viskas paruošta. Visos smulkmenos svarbios, kad jūsų degustavimo patirtis būtų kaip galima geresnė.

Kaip degustuoti vyną

Trys ragavimo žingsniai

1. Triukšmingoje, žmonių pilnoje patalpoje bus sunku susikaupti.

2. Išorės kvapai, kaip tualetinis vanduo ar kvepalai, virtuvės ar naminių gyvūnų kvapai gali pakeisti vyno aromatą.

3. Jei įmanoma, pilkite vyną į jam pritaikytas taures. Jų dydis, forma, švarumas taip pat paveiks vyną.

Dabar, kai viskas jau paruošta, prisiminkite, kad vyno vertinimas gali būti išskaidytas į tris skirtingas savybių grupes: išvaizdos, kvapo ir skonio. Visos trys yra svarbios kiekvieno vyno apibūdinimui, bet ragavimas laikomas svarbiausiu veiksmu, nes jo metu įvertinamas skonis ir tekstūra bei patvirtinamos vyno savybės.

  • Ziūrėkite
  • Uoskite
  • Ragaukite

Skaidrumas rodo vyno būklę.

Spalva (jos sodrumas ir šviesumas) gali rodyti vynuogių veislę ir (arba) vyno amžių.

Raudonojo vyno spalva su amžiumi keičiasi iš raudonos į rudą, baltojo – iš šviesiai žalsvos (gelsvos) į auksinę.

„Ašaros“, nubėgančios vidinėmis sienelėmis vyną pasukus taurėje, gali rodyti vyne esančio glicerolio ir alkoholio kiekį.

Kai jau gerai apžiūrėjote vyną, pasukite vyną taurėje, kad išsiskleistų visi jo kvapai.

Prieš bandydami atpažinti vyno kvapus, pasistenkite nustatyti, ar nesama pašalinių kvapų, kurie galėtų rodyti, kad vynas turi ydų (pavyzdžiui, kamščio ydą turintis vynas atsiduoda sena palėpe ir pan.)

Kai jau nustatėte, kad vynas geras, įkvėpkite ir pasistenkite išskirti kiek galite daugiau komponentų, pavyzdžiui: vynuogių kvapai – gėliški, žoliški, prieskoniški, daržoviški; statinės kvapai – vanilės, dūmo, šokolado.

Įvertinkite kvapo šviežumą, stiprumą ir bendrą įspūdį . Dauguma vynų išskleidžia plačią kvapų puokštę, kuri laikui bėgant keičiasi taurėje.

Galiausiai priėjome paskutinį degustavimo žingsnį! Sriūbtelėkite truputį vyno ir nenurydami pamėginkite įtraukti oro per burną. Garsas gali būti nelabai malonus, bet tai geriausias būdas aeruoti vyną ir suvilgyti juo visą burną.

Vyno tekstūra gali pasufletuoti jums, kaip vynas padarytas.

Skonio kitimas nuo tada, kai vynas patenka į burną, ir po nurijimo rodo vyno kokybę. Ilgas poskonis paprastai yra geros kokybės požymis.

Kai jau pažiūrėjote, pauostėte ir paragavote, galite pateikti bendrą įspūdį apie vyną: ilgai išliekantis harmonijos, balanso pojūtis laikomas geidžiama vyno savybe, suteikiančia jam patrauklumo.

 Ziūrėkite
 Uoskite
Ragaukite
1/3